05-540 Ustanów, Polska
ul. Sadowa 10
KRS: 0000232042
NIP: 123-10-48-349
Nr konta: 09 1910 1048 2787 7758 1378 0001
Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę zawodową i wraz z upływem czasu zdobywał coraz większą wiedzę. Często się zdarza, że zwracają się do nas osoby/firmy, które uruchamiają w swoim zakładzie lakiernie i jak się okazuje, zupełnie nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Celowo pomijam tu wszelkie aspekty formalno- prawne, są bowiem na ryku firmy, które znakomicie zajmują się tym zagadnieniem, chodzi mi raczej o „elementarz" wiedzy, jak działają poszczególne rozwiązania, jakie są ich zalety i wady. Przygotowane rysunki to schematy ideowe pokazujące zasadę działania.
Ściana Malarska [ściana lakiernicza] - jej zadaniem jest odebranie „odkurzu" lakierniczego i zatrzymanie go na filtrach oraz odebranie LZO [Lotnych Związków Organicznych] i wyrzucenie poza obiekt w którym zorganizowane jest stanowisko lakiernicze.
Zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt zakupu, instalacji, eksploatacji oraz dobra skuteczność filtracji powietrza. Oczywiście zależy to od ilości i rodzaju filtrów oraz właściwego doboru układu wentylacyjnego wyciągowego [W], czyli wydajności z uwzględnieniem oporów filtrów i całego układu. Układ taki może działać z filtracją suchą lub wodną.
Wadą, zakładając, że wentylacja jest skuteczna, jest wciąganie w pole pracy całego zapylenia z zakładu i powstawanie wtrąceń na lakierowanych powierzchniach.
Rozwinięciem poprzedniego, podstawowego rozwiązania jest układ wyciągowy [W] połączony z systemem nawiewnym [N] kompensującym.
Układ nawiewny kompensuje w pomieszczeniu ilość powietrza wyciąganego. W takim rozwiązaniu powinien być również zastosowany układ grzewczy, który zapewni utrzymanie właściwej dla lakierowania temperatury nawiewanego powietrza. W nawiewie zainstalowany jest filtr dokładnego oczyszczania powietrza, jeżeli więc stanowisko lakiernicze zlokalizowane jest w zamkniętym pomieszczeniu, jest możliwość osiągniecia dużej czystości, bez wtrąceń. Instalacje bardziej rozwinięte będą miały możliwość regulowania ciśnienia w pomieszczeniu zapobiegając przedostawaniu się zapylania, jak również układ rekuperacji, czyli wykorzystanie ciepła powietrza wywiewanego do wstępnego podgrzania powietrza wtłaczanego. W układzie nawiewnym najczęściej instaluje się również lampy doświetlające stanowisko lakiernicze.
Zalety – lakiernik pracuje w strumieniu czystego i ciepłego powietrza, w dobrze oświetlonym miejscu, ruch powietrza jest ukierunkowany, zmniejsza się ilość odkurzu osiadającego na posadzce i maleje liczba wtrąceń, chociaż zależy to w dużej mierze, od wydzielenia stanowiska lakierniczego od pozostałej części produkcji.
Wady – większy koszt instalacji i eksploatacji.
Kolejnym rozwinięciem jest układ widoczny poniżej
Jest to rozwiązanie wzbogacone o częściowy odciąg również podłogowy. Takie rozwiązanie wymaga zwiększenia wydajności układu wentylacyjnego dla zapewnienia odpowiedniej prędkości powietrza na filtrach.
Zaletą jest odbieranie również cięższego pyłu, który w poprzednich wersjach nie jest „zabierany" przez układ wyciągowy.
Wadą – konieczność wykonania prac budowlanych pozwalających na pokazane obsadzenie krat podłogowych z filtrami. Konieczność zwiększenia wydajności wentylacyjnej i wynikającej z tego mocy silników, zabezpieczeń, falowników, etc.
I tak, w dużym skrócie doszliśmy do rozwiązania wzorcowego, czyli zamkniętej kabiny lakierniczej z pionowym ruchem powietrza z góry na dół.
Zaletą największą tego rozwiązania jest możliwość malowania dowolnych elementów w dowolnym miejscu kabiny. Ruch powietrza z góry na dół jest nieomal taki sam na całej powierzchni kabiny, nie gromadzi się zapylenie a odpowiednia filtracja dba o czystość powietrza dostarczanego i wyrzucanego. Dodatkowo – takie kompletne urządzenie, jest urządzeniem technologicznym dostarczanym z Deklaracją Zgodności WE i oznakowane jest znakiem CE co znakomicie upraszcza i ułatwia kwestie formalne.
Więcej o rozwiązaniach dla konkretnych branż można znaleźć w zakładce oferta. Tam też są przedstawione i opisane kabiny lakiernicze dla branży meblarskiej, kabiny lakierniczo-suszące dla branży motoryzacyjnej, a także inne narzędzia dla przemysłu.
powrótOd 2008 roku nieprzerwanie uczestniczymy w programie Rzetelna Firma i udostępniamy informacje potwierdzające naszą wiarygodność. | Od 2013 roku działamy w oparciu o System Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2015 - numer naszego certyfikatu: 12 100 45513 TMS. |
05-540 Ustanów, Polska
ul. Sadowa 10
KRS: 0000232042
NIP: 123-10-48-349
Nr konta: 09 1910 1048 2787 7758 1378 0001